A co jeśli koń to żaba?Koń jaki jest każdy widzi... Tak na 100%, czy może raczej na 97, a może na 50, lub wcale tej pewności nie ma. Oczy dostarczają nam najwięcej informacji, ale też są najlepszymi kłamcami. Żaden zmysł nie potrafi nas tak okłamywać jak oko. Wydaje się, że coś tam jest, a tak naprawdę tego nie ma. Lub odwrotnie, całkowite przekonanie o pustce, która wcale nie jest taka pusta. Ile razy to co się widzi jest prawdą a ile iluzją? Czy istnieją takie statystyki zgodności z rzeczywistością? Cóż mogę dodać, już niejeden filozof nad tym łamał siwą głowę, ale zadawalającej odpowiedzi nikt nie znalazł. Arystoteles stwierdził, że powiedzieć o tym, co jest, że jest, a o tym, czego nie ma, że go nie ma, jest prawdą. Zaczęło się rozmyślanie, które trwa do dnia dzisiejszego i z rozwojem nauki wcale nie stało się łatwiejsze.
Czy to co widzimy jest prawdą? Tak łatwo być pewnym i równie łatwo zwątpić.
Mój syn przyniósł z biblioteki książkę o iluzjach optycznych. Siedział nad nią godzinami. Nie oznacza to wcale godzin ciszy, bo co chwilę przybiegał do mnie i zachwycony pokazywał kolejną ilustrację. Mama patrz! Mama co tu widzisz? Mama wiesz o co tu chodzi?
Gdy przeglądałam z nim książkę wiedziałam ‘o co chodzi’, wiedziałam, że na każdej stronie jest oszustwo... iluzja, bo to chyba nie to samo co oszustwo. A może iluzja to najgorsze oszustwo, bo wtedy oszukują nas własne oczy? Jednak patrząc na kolejne strony wiedziałam, że na tym polega ta zabawa.
- Mama co tu widzisz?
- Konia.
- Wcale nie, bo żabę!
No chyba potrafię odróżnić konia od żaby?! A może wcale nie, przyglądam się dłużej. Faktycznie tu też jest żaba i co gorsza koń też tu jest. Zależy z której strony spojrzeć na obrazek.
Wychodząc z domu, rozglądając się wokół nie myśli się, że otacza nas iluzja, że tu też trzeba wiedzieć 'o co chodzi'. Nie zakłada się, że widząc konia możemy też zobaczyć żabę, bo to przecież kompletnie nielogiczne. A może trochę szkoda. Może gdyby zrozumieć, że każdy koń, to może być też żaba a nawet samolot, byłoby łatwiej. Spojrzenie byłoby bogatsze i z pewnością byłoby mniej niesnasek. Deepak Chopra powiedział, że wystarczy zmienić sposób patrzenia a zmieni się to na co się patrzy.
AS
Ilustracje pochodzą z książki "Optische illusies" Inga MenkhoffKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Wakacje w Polsce to takie mini powroty

Jak to powiedzieć?

Bez okrycia